cs | en
 

Marek Vašut
<>
Marek Vašut > O umělci

Marek Vašut

Narozen 1960 v Praze

 

Biografie:

 

1983

Studium DAMU

 

1983 – 1984

Působení ve Státním divadle v Brně

 

1985 – 1990

Působení v Národním divadle v Praze

 

1990 – 1991

Stipendium v Lee Strasberg Institute v New Yorku
Posléze navštěvoval i University of California V Davisu.

 

Výstavy (výběr):

 

 

2001 Praha (Slovanský dům)
2005 Frýdlant (Radnice)
2005 Karlovy Vary (galerie Na Ochozu)
2008 Brusel (České centrum)
2009 Praha (Galerie VZP)

 

S fotografováním Marek Vašut začal na universitě v New Yorku. Právě toto město jej svou fotogeničností fascinovalo a jako první téma si pro svou tvorbu vybral architekturu. Jak se do umění postupně začleňovala digitalizace, Marek Vašut se začal zajímat o účinek vizuální deformace fotografií. Postupným vývojem se propracoval až k torbě „fotoobrazů“, tedy zcela unikátních děl, tématicky vycházející z všední reality, podaných abstraktní formou.

 

Pro herce je fotografování, potažmo tvorba digitální abstrakce, protikladem jeho profese. O co víc je herecké umění svazováno představami filmových či divadelních režisérů, o to víc je tvorba Marka Vašuta spontánnější a bezprostřednější.

 

Pro autora je to hra. Digitální fotografie a její deformace je pro něj osvobozené a osvobozující médium, jehož poslání je uvolnit pocit napětí, který navozuje dnešní informační doba. Jeho „fotoobrazy“ jsou jakýmsi spojovacím článkem mezi klasickým uměním kresby a rozvíjejícím se digitálním uměním. Svou tvorbou stojí ale pouze na prahu možností, které nám současné technologie nabízejí.

 

Dílo Marka Vašuta můžeme najít v soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí.


„Tvorba fotobrazů mi přináší uspokojení už tím, že si za tím stojím a mám plnou kontrolu nad výsledným dílem – od A do Z. Když se to povede, můžu být maximálně spokojen, a když ne, i to je v pořádku. Není na světě člověk ten, aby se jeho dílo líbilo lidem všem. Mě na tom baví stoprocentní kontrola nad vznikem a konečnou podobou té věci.“


Marek Vašut

 

 
 
 
 
GALERIE ALGIZ     |     2009     |